Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starověké trubky

V roce 1922 objevil tým Howarda Cartera v Tutanchamonově hrobce starověké hudební trubky. Byly uznávány jako nejstarší hudební nástroje tohoto druhu, které přežily dodnes. Jedna z nich je vyrobena ze dřeva a stříbra, druhá je vyrobena z mědi a bronzu.
Tyto "hudební nástroje" jsou spojeny s řadou mystických událostí, které se odehrály v našem století.
Egyptoložka Hala Hassan a egyptský ministr pro starožitnosti Zahi Hawass, riskujíce svou pověst, jednomyslně prohlásili, že s Tutanchamonovými trubkami jsou spojeny mystické síly a černá magie nemělo by se jich dotýkat. Co přimělo respektované představitele vědeckého světa prohlásit takové „nevědecké“ věci?
Tyto trubky byly tiché po dobu 3000 let. A teď lidé znovu chtěli slyšet jejich zvuky. Navíc moderní člověk neví, jak zní hudba dávných lidí. Myšlenka poslechu zvuků Tutanchamonovy trubky byla velmi zajímavá a k přípravě této akce bylo přistupováno velmi pečlivě. Pro demonstraci zvuku starověkých nástrojů byla zvolena měděná a bronzová trubka. Pompézní událost se odehrála v dubnu 1939 v Káhiře. Koncert se konal v káhirském muzeu, živě ho vysílala rozhlasová stanice BBC a zvuky starověké trubky díky tomu slyšelo 150 milionů lidí po celém světě.
Před samotným koncertem se stala zvláštní událost - nečekaně a z neznámých důvodů zhaslo světlo v celé budově káhirského muzea a všechny pokusy o jeho rozsvícení byly neúspěšné. Koncert se konal při svíčkách, protože zrušit tak rozsáhlou akci již nebylo možné. O pět měsíců později začala druhá světová válka. Tehdy slavní egyptští vědci oznámili, že válku vyvolal zvuk Tutanchamonovy trubky a že zhasnutí světla v budově káhirského muzea je jen malá část schopností tohoto nástroje.
Výpovědi odborníků ale byly skeptické a Tutanchamonova trubka zazněla v roce 1967 znovu. Tentokrát byla v celé Káhiře odpojena elektřina a brzy vypukla válka mezi Araby a Izraelci. Ani to lidi nezastavilo, v roce 1990 se znovu ozvaly zvuky trubky, která vypnula proud v celém městě. Poté začal konflikt v Perském zálivu. V roce 2011 se zástupce káhirského muzea rozhodl předvést zvuk starověké trubky delegaci z Japonska. V Káhiře vypadl proud v celém městě. O týden později začala egyptská revoluce, při které zemřelo více než tisíc lidí a asi šest tisíc bylo zraněno.
Během městských nepokojů se skupina lupičů vloupala do káhirského muzea a ukradla některé exponáty, mezi nimiž byla faraonova trubka. Po nějaké době se ale exponát našel - zdálo se, že tento hudební nástroj vrátili sami zloději. Možná se setkali s temnou magií tohoto artefaktu a vrátili ho ze strachu. Po roce 2011 na Tutanchamonovu trubku nikdo jiný nehrál. Možná dbali varování slavných egyptologů, nebo se možná dozvěděli něco jiného o magických silách obsažených ve starověkých hudebních nástrojích.
 
339727253_566668478890304_3568798349814950728_n.jpg